Jdi na obsah Jdi na menu
 


50 CENT

50 Cent

50 Cent se narodil 6. července 1976 v South Jamaica/Queens v New Yorku a jeho pravé jméno je Curtis Jackson. Jeho matka Sabrina Jackson ho porodila v 15-ti letech. Když bylo Curtisovi 8 let byla matka zavražděna a to v souvislosti se svoji drogovou činností. Pak se o něj starali jeho prarodiče, jelikož jeho otec zemřel ještě před jeho narozením. Kolem 10 let začal s boxem a byl velmi nadaný, trénoval dokonce v legendární Gleason´s gym. Už ve 12-ti letech se začal živit jako drogový dealer.

Po dokončení docházky základní školy začal absolvovat střední školu Andrew Jackson High School (dnes Campus Magnet High School), ale kvůli dealerování školní docházku nenaplňoval tak, jak by měl a ze školy byl vyloučen. I přes to v tom pokračoval, což ho zavedlo do rozporu se zákonem, občas byl i na kratším pobytu ve vězení.

V roce 1997 se mu narodil syn, jménem Marquise. Najednou zmoudřel a rap začal brát vážně, hlavně kvůli synovi, kterého chtěl finančně zajistit a navíc nechtěl trávit tolik času ve vězení. Jednomu pobytu v base se vyhnul tak, že se místo toho zúčastnil 7-měsíčního vojenského výcvikového tábora.

Jeho nadání si všiml, v téže čtvrti bydlící, Jam Master Jay z Run DMC, který vlastnil malé nahrávací studio. Jam Master Jay si ho oblíbil natolik, že mu chtěl rap přiblížit. 50 Cent měl v začátcích značné problémy, nerozuměl formátu textu, naučil se refrém a pak to ostatní.

Jam Master Jay naučil ho sestavovat písně a dodržovat správný rytmus. Nemohlo to dopadnout jinak - byla podepsána jeho první smlouva. Přestože se díky tomu začali jeho mixtapes docela slušně prodávat, od Jam Master Jaye odešel.

Jelikož mu došlo, že se s ním nedostane tam kam potřebuje a začal si hledat větší nahrávací společnost. V roce 1998 50 Cent, Lloyd Banks a Tony Yayo zakládají G-Unit. O rok později 50 Cent zaujal producentské duo Trackmasters (proslavené několika platinovými alby) a ti ho seznámili s prezidentem Columbia Records.

Takže takhle "našel" své druhé vydavatelství. Ihned začal pracovat na svém debutovém albu Power Of The Dollar. Ve studiu strávil 18 dní, ale album nebylo nikdy oficiálně vydáno, došlo jen k jeho propagaci. O pozdvižení se postarala skladba How To Rob An Industry Nigga, kde se 50 Cent představil jako nováček, který touží po okradení známých raperů.

Mezi nimi nechyběli producenti, rapeři a r´n´b zpěváci zvučných jmen jako: Jay-z, Rza, Rhymes, Raekwon, Timbaland, Big Punisher, ODB, Trackmasters, Will Smith, Bobby Brown, Lil Kim, Missy Elliott, P. Diddy, DMX a další. Ohlas byl obrovský, někteří samozřejmě odpověděli na povedenou parodii diss tracky. Například Jay-z mu opáčil ve skladbě It´s Hot (SOME LIKE IT HOT). To 50 Centovi dalo jakési vodítko, podle kterého si má vytvořit pověst. O pár let později 50 Cent o tomto tracku prohlásil - "Ta píseň byla nejlepší co se mi mohlo přihodit, nahrál jsem ji, protože jsem se potřeboval odlišit od spousty dalších raperů na mém labelu. Text jsem napsal cestou do studia, obsahoval pravdu a všichni to věděli. Krádež byla z důvodů mé tehdejší finanční situace, pro mě aktuální téma, ale byl to hlavně pokus o upoutání pozornosti." A povedlo se, najednou znal 50 Centa každý.

Půl roku po dokončení svého prvního alba, 24. května 2000, byl před domem své babičky postřelen, padlo 9 ran z pistole (9mm.). Byl střelen do ruky, tváře a hrudi. V nemocnici strávil sice jen 13 dní, ale kvůli této negativní publicitě musel ukončit spolupráci s vydavatelstvím Columbia Records. Proto se začal pohybovat jen s neprůstřelnou vestou (tu nechal vyrobit i pro svého syna) a k útočníkovi se vyjádřil v časopise Rolling Stone: "Syn smrti, kdo mě postřelil."Na jaře 2001 zveřejňuje neoficiální LP Guess Who´s Back, na kterém spolupracoval s Sha Money XL. A právě toto CD se dostalo na stůl Eminemovi, který později 50 Centa v rádiu označil za svého nejoblíbenějšího rapera. Protože stejný názor měl i Dr. Dre, zanedlouho 50 Cent podepsal smlouvu u Shady/Aftermath Records.

V roce 2002 vydává spolu s G-Unit další dvě neoficiální LP pod názvem 50 Cent Is The Future a No Mercy, No Fear. Zde se objevil i v rádiích nejžádanější track Wanksta, který nebyl původně určen do rádií. Tento track se objevil i na soundtracku k Eminemově filmovému debutu 8 Mile.

V roce 2003 vychází první oficiální album Get Rich Or Die Trying a v prvním týdnu se ho prodavá 872 000 ks. Dr. Dre a Eminem umožnili založení labelu G.Unit Records, přičemž v témže roce vychází společné album G-Unitu Beg For Mercy, po němž následují sólové projekty jednotlivých členů. 50 Cent vydal DVD The New Breed, vyjel s vlastní kolekcí bot (ve spolupráci s firmou Reebok).

V roce 2005 vychází album The Massacre. O rozruch se tentokrát postaral track Piggy Bank, který je vyhlášením války některým raperům jako jsou Nas, Jadakiss a Fat Joe. Důvodem k tomu jsou mimo jiné také jejich vazby s Ja Rulem.


Co možná ještě nevíte :

50 Cent je levák
50 Centa oblíbený song je z alba Get Rich Or Die Tryin a je to Many Men
50 Cent říká "že neví, kde by teď byl bez Jay-Z"
50 Cent nidy neměl jinou oficiální práci než rapování
50 Centův první prohřešek se stal na stř. škole, kde byl chycen s ampulkou cracku skrytou v jeho teniskách
50 Cent se objevil na remixu J.Lo songu I´M GOONA BE ALRIGHT
50 Cent chtěl původně natočit autobiografii nazvanou Jednička s devíti kulkami za 1 milion dolarů. Svůj sen uskutečnil v roce 2005, snímek nejprve nesl název Lock and Loaded, potom byl změněn na Get Rich or Die Tryin. Premiéra byla 11. 11. 2005 G-Unit uzavřela smlouvu s textilním koncernem Reebok na výrobu bot a textilu se značkou "G-Unit", což přineslo velký obnos peněz a popularizaci značky
50 Centova vesta je nejen neprůstřelná, ale je i proti bombovému útoku
50 Centovi výdělky v době dealerství činili až 5000 dolarů denně
50 Centova smlouva s Columbia records zněla na 250 000 dolarů
50 Cent prohlásil: "Koupil jsem crack a kokain a za 18 dní bylo napsáno pro Columbia records 36 písní. To mě uživilo natolik, že jsem dalších 8 měsíců nemusel na nic ani sáhnout."
50 Cent momentálně bojuje za zdravou výživu, je mluvčím a porotcem kuchařské soutěže zaměřené na předcházení dětské obezitě a zlepšení stravovacích návyků mládeže
Jedno z 50 Centových tetování říká: "Bůh mi rozumí"
50 Cent začínal "prodávat" pod přezdívkou Boo Boo

 

http://www.youtube.com/watch?v=5qm8PH4xAss