Jdi na obsah Jdi na menu
 


EMINEM

Eminem životopis

Obrazek

Eminem je pseudonym, který používá Marshall Bruce Mathers III

Je známý jako jeden z mála bílých rapperů, kterým se podařilo ve svém oboru prorazit, navíc je uznáván i kritiky. Také je nechvalně proslulý pro své kontroverzní texty písní, které jsou často označovány za homofobní, násilnické a zaměřené proti ženám.

Život a kariéra

Mathers se narodil v Saint Joseph ve státě Missouri v USA a většinu dětství strávil stěhováním tam a zpět mezi Saint Joseph a Detroitem v Michiganu.

O rap se zajímal už jako dítě a vystupovat začal už ve čtrnácti letech, později se skupinou Soul Intent. Dne 25. prosince 1995 se jemu a jeho ženě Kim narodila dcera Hailie Jade. Ve stejném roce také vydal svoje první nezávislé album Infinite, následované albem The Slim Shady EP v roce 1997. Hip hopová scéna si ho oblíbila pro jeho ojedinělý, komixový styl a taky pro to, že je bílý.

Říká se, že Dr. Dre našel Eminemovo demo na zemi v garáži Jimmyho Iovinea, hudebního ředitele vydavatelství Interscope. Tohle demo sice Dr. Dre nepřesvědčilo, ale když Eminem získal druhé místo na Rap Olympics (rapová olympiáda) v roce 1997, Dr. Dre souhlasil se smlouvou.

Vzestup

Pod křídly vydavatelství Interscope vydal Eminem další album, The Slim Shady LP, které se stalo jednou z nejpopulárnějších nahrávek roku a bylo třikrát platinové. S popularitou alba ale přišel také rozruch kolem jeho kontroverzních textů. Ve skladbě "97 Bonnie and Clyde" popisuje Eminem výlet se svou dcerkou, při kterém se zbaví těl své ženy, jejího milence a jeho syna. Skladba "Guilty Conscience" zase končí pasáží, kde Eminem a Dr. Dre nutí muže zabít svou ženu a jejího milence.

Album The Marshall Mathers LP bylo vydáno v květnu 2000 a rychle se ho prodalo přes 2 miliony kopií. Singl z tohoto alba, "The Real Slim Shady", vyvolal rozruch tím, jak si Eminem dělal legraci z různých celebrit (Christina Aguilera, Fred Durst, Will Smith a další) a pomlouval je. V jiném singlu jménem "Stan", vypráví Eminem příběh o jeho fanouškovi, který je jím tak posedlý, že nakonec kvůli tomu, že mu Eminem neodpověděl včas na dopis, zabije sebe i svou těhotnou přítelkyni, podle vzoru jedné z písní na The Slim Shady LP.

OSOBNÍ DATA

pravé jméno: Marshall Bruce Mathers III.

místo narození: Kansas City, Missouri

datum narození a znamení: 17. 10. 1972, Váhy

kámoši: Dr. Dre, McRenn, Nate Dogg, Warren G

miluje: svojí dceru, mikiny s kapucí, tetování

nenávidí: svojí matku, Britney Spears, vládu a prezidenta